czwartek, 11 marca 2010

tajni agenci, gabinety i tajemnica placu Pigalle

Jedną z bardziej kultowych złotych myśli współczesnej polskiej polityki jest niewątpliwie zdanie Leszka Millera: Prawdziwego mężczyznę poznaje się nie po tym, jak zaczyna, ale jak kończy. (Oczywiście miliony Polaków poznały je za pośrednictwem telewizji). Jako że mężczyzną ani nie jestem, ani nigdy nie będę, bardziej adekwatne wydaje się być dla mnie zdanie odwrotne, takie, które akcentowałoby rolę początku. A że tak się składa, iż mój post jest jednym z pierwszych na naszym blogu i że jego tematem ma być Telewizja Polska, zastanawiałam się nad taką produkcją TVP, która - wzbudzając niekłamany entuzjazm masowej publiczności - zjednałaby sobie również naszych przyszłych czytelników. Wybór okazał się nad wyraz łatwy, od razu padło na STAWKĘ WIĘKSZĄ NIŻ ŻYCIE.Pomimo, że od upadku komunizmu minęło 20 lat, w czasie których wyrosło całkiem nowe – całkiem również już dojrzałe – pokolenie wychowane raczej na MTV, niż na Teleranku, jestem pewna, że nadal ze świecą trzeba by było szukać kogoś, kto nigdy nie słyszał o tym serialu. A czemu Stawka zawdzięcza swoją ponad czasową popularność? Zdaje się, że w równej mierze systematycznym powtórkom (oraz należałoby dodać również – niezliczonym próbą kontynuacji), jakie oferuje nam niemalże rokrocznie TVP, jak i najoczywistszemu z oczywistych powodów, a mianowicie, że ten serial jest po prostu DOBRY. A że to nie jest jedynie stronnicza opinia fanki Hansa Klossa (prawdę powiedziawszy to raczej nie Hansa, ale jego oponenta – Hermanna Brunnera!) świadczy poniższe wyliczenie:

1. Przez serial przewinęła się plejada czołowych polskich aktorów, min.: Stanisław Mikulski, Lucyna Winnicka, Emil Karewicz, Leon Niemczyk, Alina Janowska, Ignacy Gogolewski, Iga Cembrzyńska, Jan Englert, Jerzy Trela, Beata Tyszkiewicz, jak również Barbara Brylska.

2.Jednym z jego reżyserów był Janusz Morgenstern.

3.Stawka była nagradzana. Zdobyła 6 Nagród Ministra Obrony Narodowej 1. stopnia oraz 8 Nagród Telewizji NRD!!!

4.Bezpośrednim powodem nakręcenia serialu był ogromny sukces 14 przedstawień telewizyjnego Teatru Sensacji (pokazywanych w latach 1965-67), opatrzonych tym samym, co serial, tytułem.

5.Choć zawiązująca Stawkę historia wydaje się być nie mniej skomplikowana niż fabuła nowego hitu TVN Majki, jej poszczególne odcinki napisane były w sposób sprawny i atrakcyjny aż do tego stopnia, że trzymać mogą w napięciu nawet fanów seriali Lost i Prison Break.

6.Głównego bohatera Stawki, Hansa Klossa, w którego postać wcielał się Stanisław Mikulski, określa się często mianem polskiego Jamesa Bonda. Jednakże moim zdaniem bardziej adekwatne jest porównywanie go do super-bohatera z Kolorowych zeszytówKapitana Żbika. James Bond bowiem, chociaż nie można mu zarzucić nieskuteczności i braku uroku osobistego, nie zawsze pozostawał bohaterem bez skazy…

7.Serial ten powstał pomiędzy 1967, a 1968 rokiem. Jak w swoim artykule Stawka większa niż życie – narodziny subkultury fanów pisze Barbara Giza były to lata (dokładnie rzecz biorąc Giza pisze o latach 1967-1972) dojrzałości serialu jako jednego z gatunków polskiej telewizji. Stawka, jak i powstali w tym samym okresie Czterej pancerni i pies, znajdowała się na czołowych miejscach w rankingach popularności programów telewizyjnych.


tak więc zarówno na zakończenie (postu), jak i początek (bloga) Stawka większa niż życie:

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz