
Pomimo, że od upadku komunizmu minęło 20 lat, w czasie których wyrosło całkiem nowe – całkiem również już dojrzałe – pokolenie wychowane raczej na MTV, niż na Teleranku, jestem pewna, że nadal ze świecą trzeba by było szukać kogoś, kto nigdy nie słyszał o tym serialu. A czemu Stawka zawdzięcza swoją ponad czasową popularność? Zdaje się, że w równej mierze systematycznym powtórkom (oraz należałoby dodać również – niezliczonym próbą kontynuacji), jakie oferuje nam niemalże rokrocznie TVP, jak i najoczywistszemu z oczywistych powodów, a mianowicie, że ten serial jest po prostu DOBRY. A że to nie jest jedynie stronnicza opinia fanki Hansa Klossa (prawdę powiedziawszy to raczej nie Hansa, ale jego oponenta – Hermanna Brunnera!) świadczy poniższe wyliczenie:
1. Przez serial przewinęła się plejada czołowych polskich aktorów, min.: Stanisław Mikulski, Lucyna Winnicka, Emil Karewicz, Leon Niemczyk, Alina Janowska, Ignacy Gogolewski, Iga Cembrzyńska, Jan Englert, Jerzy Trela, Beata Tyszkiewicz, jak również Barbara Brylska.
2.Jednym z jego reżyserów był Janusz Morgenstern.
3.Stawka była nagradzana. Zdobyła 6 Nagród Ministra Obrony Narodowej 1. stopnia oraz 8 Nagród Telewizji NRD!!!
4.Bezpośrednim powodem nakręcenia serialu był ogromny sukces 14 przedstawień telewizyjnego Teatru Sensacji (pokazywanych w latach 1965-67), opatrzonych tym samym, co serial, tytułem.
5.Choć zawiązująca Stawkę historia wydaje się być nie mniej skomplikowana niż fabuła nowego hitu TVN Majki, jej poszczególne odcinki napisane były w sposób sprawny i atrakcyjny aż do tego stopnia, że trzymać mogą w napięciu nawet fanów seriali Lost i Prison Break.
6.Głównego bohatera Stawki, Hansa Klossa, w którego postać wcielał się Stanisław Mikulski, określa się często mianem polskiego Jamesa Bonda. Jednakże moim zdaniem bardziej adekwatne jest porównywanie go do super-bohatera z Kolorowych zeszytów – Kapitana Żbika. James Bond bowiem, chociaż nie można mu zarzucić nieskuteczności i braku uroku osobistego, nie zawsze pozostawał bohaterem bez skazy…
7.Serial ten powstał pomiędzy 1967, a 1968 rokiem. Jak w swoim artykule Stawka większa niż życie – narodziny subkultury fanów pisze Barbara Giza były to lata (dokładnie rzecz biorąc Giza pisze o latach 1967-1972) dojrzałości serialu jako jednego z gatunków polskiej telewizji. Stawka, jak i powstali w tym samym okresie Czterej pancerni i pies, znajdowała się na czołowych miejscach w rankingach popularności programów telewizyjnych.
tak więc zarówno na zakończenie (postu), jak i początek (bloga) Stawka większa niż życie:
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz