czwartek, 8 kwietnia 2010

Z cyklu wieści z emigracji: „Polònia” w Katalonii, Katalonia w „Polònii”. Słów kilka o TV3 Catalonia

Potyczki między Kastylią a Katalonią trwają w Hiszpanii od XV wieku. I mimo, że Katalonia posiada (obok kraju Basków) najszerszą autonomię ze wszystkich wspólnot autonomicznych, dążenia do uzyskania samodzielności w ramach UE przybierają na sile.
Z pobudek czysto patriotycznych, najbardziej zainteresowała mnie wiadomość o porównywaniu Katalończyków do Polaków. Mieszkańcy Madrytu nazywają swych północnych oponentów Polakami, chcąc okazać im lekceważenie. Tymczasem mieszkańcy Barcelony wyrażają się o Rzeczpospolitej z uznaniem. Odnajdują w historii Polski i Katalonii wiele punktów zbieżnych, od walki z reżimem podczas II wojny światowej, po unikalność języka (w Hiszpanii język polski uważa się za równie dziwny co kataloński).
Napięcie między zwaśnionymi krainami, pomaga rozładować satyryczny program katalońskiej TV3 (o wdzięcznym tytule „Polònia”), którego esencję stanowią żarty z polityków, Katalończyków i postaci publicznych.Za sprawą programu „Polònia” zainteresowałam się TV3, pierwszym w historii katalońskim kanałem telewizji publicznej Televisió de Catalunya przynależącej do CCMA (Catalan Corportion Of Media). Debiut miał miejsce 11 września 1983, a więc w Dzień Niepodległości Katalonii, zaś regularna transmisja nastąpiła już kilka miesięcy później.
Kanał cieszy się niesłabnącą popularnością, pozostając liderem wśród katalońskich telewidzów. Najmocniejsze pozycje ramówki to: program informacyjny „Telenotícies”, tasiemiec „El Cor de la Ciutat” oraz wspomniana wcześniej satyra polityczna, „Polònia”.
Jak donoszą wyniki przeprowadzonej w 2006 ankiety, Katalończycy uważają TV3 za najbardziej obiektywny i rzetelny kanał, prezentujący wysoki poziom zarówno w programach informacyjnych jak i rozrywkowych.
Najstarszym magazynem informacyjnym, nadawanym nieprzerwanie od 1984 roku jest program „30 minutes”, prezentujący wydarzenia ze sceny międzynarodowej. Uznany i wielokrotnie nagradzany na całym świecie.
TV3 słynie także z własnych produkcji, przede wszystkim dokumentów i seriali. Jedną z najbardziej rozpoznawalnych w Barcelonie postaci jest Josep Maria Benet i Jornet, autor scenariuszy do seriali o Katalończykach. Najważniejsze z nich to: „Poble Nou” (1993-94) i jego sequel „Rosa” (1995-96), wspomniany „El Cor de la Ciutat” (2000-ciągle na antenie) oraz „Ventdelplà” (2005-na antenie).
W zeszłym roku stacja obchodziła 25-lecie istnienia. Obok niespodzianek w ramówce i licznych imprez towarzyszących nagrano również piosenkę. Utwór Cançó de l'estiu - "Vull saber-ho tot de tu" podbił serca Katalończyków i ciągle jest tu jedną z najpopularniejszych melodii. Pozwolę sobie użyć go jako puenty do tego posta. Adéu!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz